Petra Krejčí z přírodovědecké fakulty uspěla v soutěži mladých autorů v oboru spektroskopie

Druhé místo v soutěži mladých autorů v oboru spektroskopie, kterou za rok 2022 vyhlásila Spektroskopická společnost Jana Marka Marci, získala v kategorii publikovaných prací doktorandka Petra Krejčí z katedry analytické chemie přírodovědecké fakulty. Cena byla předána na Fakultě chemicko-technologické Univerzity Pardubice. „Získání druhého místa mě velmi překvapilo, vůbec jsem to v takové konkurenci nečekala. Do soutěže, která je určena pro mladé vědce do 35 let, mohla být zaslána vědecká práce publikovaná v roce 2022. Přihlásila jsem svoji studii, která byla publikována v impaktovaném časopisu Talanta,“ uvedla Petra Krejčí. Spolu s kolegy se snaží přijít na to, co stojí za jevem zvaným dormance semen, kdy semeno rostliny nevyklíčí ani při dosažení ideálních podmínek pro klíčení. „Zkoumáme dormantní a nedormantní semena hrachu setého a zjišťujeme, v čem se od sebe liší. Chceme tak zjistit, co způsobuje, že dormantní semena jsou pořád intaktní a nevyklíčí ani při dodání dostatečného množství vody. V podstatě lze říct, že dormantní semena jsou chemicky bohatší než semena nedormantní,“ řekla Petra Krejčí. Výsledky vědecké práce budou moci být v budoucnu využity při zvyšování klíčivosti semen hospodářských plodin. „V některých chudých státech s nedostatkem potravin mají farmáři k dispozici především dormantní semínka, která obtížně klíčí. Pokud přijdeme na to, co jejich klíčivost stimuluje, tak by naše poznatky mohly pomoci zvýšit produkci potravin,“ podotkla Petra Krejčí. Na prezentaci vědecké práce nazvané Combination of electronically driven micromanipulation with laser desorption ionization mass spectrometry – The unique tool for analysis of seed coat layers and revealing the mystery of seed dormancy měla Petra Krejčí pouze 10 minut. „Vzhledem k rozsáhlosti studie to nebylo nic jednoduchého. Bylo nutné vybrat to nejdůležitější a zaujmout co nejvíce porotu. Což se nakonec podařilo,“ dodala doktorandka.

projít na článek

3. místo v celostátní soutěži o nejlepší mapu

Ve čtvrtek a v pátek 28.–29. dubna se v Praze v areálu Přírodovědecké fakulty UK na Albertově konalo celostátní kolo Zeměpisné olympiády, na nějž navazovala i doplňková soutěž pro začínající kartografy "O nejlepší mapu na geografické téma".

projít na článek

Proč studujeme genomy?

V pátek 8.listopadu navštívil naše gymnázium vedoucí laboratoře environmentální genomiky Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích Mgr. Aleš Horák, Ph.D.

projít na článek

Fyzikální měření

V pondělí 28. května jsme se my, žáci kvinty, vydali na dobrodružnou cestu do Českých Budějovic. Cílem naší cesty byly laboratoře Ústavu fyziky a biofyziky Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity.

projít na článek

PřF a Organizace POSPOL

Již ověřená spolupráce opět přináší své výhody a také letos se můžeme spolehnout na kolegy z Přírodovědecké fakulty, kteří zastupují místní univerzitní organizaci POSPOL ([url=http://pospol.upol.cz/]První Organizace Stu…

projít na článek

Dopravní soutěž mladých cyklistů

Ve čtvrtek 16. května se čtyři žáci z kvarty (Petra Cepáková, Kateřina Škodová, Ondřej Štěrba a Daniel Wlodek) zúčastnili dopravní soutěže mladých cyklistů.

projít na článek