Jaderný reaktor uzavřený v chladicím okruhu tlakové vody představuje nejlevnější způsob, jak elektřinu vyprodukovat. Náklady na jaderné palivo jsou rozhodně nižší, budeme-li porovnávat mezi sebou elektrárny jaderné a tepelné. Levný provoz vykazují také vodní elektrárny, které jsou však závislé na prostředí, kde se staví, a rozvodnou síť zásobují jen, z globálního pohledu, malým procentem. V České republice jsou v provozu dvě jaderné elektrárny. Dukovany a Temelín. Obě tato technologicky velmi náročná zařízení musí splňovat velmi přísné bezpečnostní normy. K metodice řízení a provozu elektráren přispívá tzv. Systém sledování a vyhodnocování poruch využívaný všemi provozy v síti World Association of Nuclear Operators (WANO). Obě české jaderné elektrárny jsou součástí této mezinárodní asociace a zkušenosti z ostatních zařízení se u nás pochopitelně aplikují v praxi. Dukovanská elektrárna vyprodukuje největší množství elektřiny v České republice, ročně zhruba 14 TWh, což je ovšem pouze 20 procent celkové spotřeby elektřiny v naší zemi. Jak je na tom jaderný odpad? Vyhořelé palivo je odpadem, který ovšem moderní technologie dokážou opakovaně využít pro přípravu nového paliva, nebo nachází i jiná využití. V současné době se u nás nakládá s jaderným odpadem třemi způsoby: Buď se tzv. přebuduje na nové palivo, nebo se ukládá do trvalého úložiště s vhodnými geologickými podmínkami, případně se palivo odkládá do doby, kdy bude možné jej opětovně použít, a kdy pro příslušný typ vyhořelého paliva budou k dispozici vhodná technologická řešení jeho „recyklace“. Vyhořelé jaderné palivo se dnes prozatím přetváří a využívá tak, že se opětovně zhodnotí z 95%, a je z něj pouze 5% odpadu, který je nutné ukládat. Izotopy prvků z vyhořelého paliva se používají především v potravinářském průmyslu a v lékařství. Recyklací vyhořelého paliva se ve světě zabývá prozatím jen několik firem ve Velké Británii, ve Francii, v Japonsku, v Číně a v Rusku. Některé země odváží část paliva k recyklaci právě do zahraničí, tyto postupy běžně fungují v Holandsku, v Belgii a ve Švýcarsku. Článek Bezpečnost jaderných elektráren a nakládání s vyhořelým palivem se nejdříve objevil na Rotera.
Prozkoumejte nabídku rotačních absolutních optických snímačů FS (funkční bezpečnost) společnosti Renishaw
projít na článekProzkoumejte nabídku lineárních absolutních optických snímačů FS (funkční bezpečnost) společnosti Renishaw.
projít na článekProzkoumejte nabídku lineárních inkrementálních optických snímačů FS (funkční bezpečnost) společnosti Renishaw.
projít na článekProzkoumejte nabídku rotačních inkrementálních optických snímačů FS (funkční bezpečnost) společnosti Renishaw.
projít na článekRealizace, prodej a instalace solárních elektráren. Vyřizování dotací.
projít na článek