„Hitlerův krejčí“ Hugo Boss

Na svět přišel Hugo Ferdinand Boss 8. června 1885 nedaleko německého Stuttgartu. Měl čtyři starší sourozence, ale dospělosti se dožil jen on. Ve svých dvaceti třech letech zdědil po otci rodinný obchod s textilem. V té době se také oženil s Annou Freysingerovou, později se jim narodila dcera. V roce 1914 začala první světová válka a Boss musel ve svých téměř třiceti letech narukovat do armády, tam dosáhl hodnosti desátníka. V roce 1923 založil Boss společnost vyrábějící pracovní, sportovní a konvenční oděvy. Hned v dalším roce dostal objednávku od Rudolfa Borna na výrobu hnědých košil pro nacisty. V roce 1925 má jeho firma už třicet tři zaměstnanců a kromě pánské konfekce vyrábí dokonce i ložní prádlo nebo pláštěnky do deště. V době hospodářské krize v roce 1930 jeho podnik téměř zbankrotoval. Dokázal firmu udržet v šetrném režimu a zaměstnance přesvědčil, aby mu čekali s výplatou. Brzy ho však zachránily zakázky na výrobu uniforem pro pošťáky a železničáře. Jeho situace se ještě více zlepšila, když vstoupil do NSDAP v roce 1931, kdy se dostal k zakázkám pro nacisty a začal pro ně vyrábět stranické uniformy. V následujícím roce navrhl spolu s grafickým designérem Walterem Heckem proslulé černé uniformy pro SS. Ačkoli měl takto lukrativní zakázky, neomezoval ani výrobu civilních oděvů. Ovšem rok před válkou už svoji výrobu musel výhradně zaměřit jen pro armádní účely. Ke svému prvnímu milionu přišel už v roce 1942, neboť se mu během války dařilo ekonomicky velmi dobře, díky nepřetržité zakázce na uniformy. A protože měl nepřetržitý příjem velkých objednávek a poměrně málo zaměstnanců, začal využívat i pracovní síly nuceně nasazených, které k němu přiváželo gestapo. Nejčastěji se jednalo o ženy z Polska, Československa a jiných obsazených zemí. Tito pracovníci byli umístěni v pracovním táboře, který byl umístěn přímo v prostoru Bossovy továrny, a panovaly zde velmi špatné podmínky. Pracovníci zde museli vykonávat dvanáctihodinovou pracovní dobu a trpěli nedostatkem jídla a léků. V roce 1943 se poměry o něco zlepšily, kdy si Boss uvědomil, že pracovní výkon bud lepší, pokud se i těmto pracovníkům povede lépe. Po skončení války byl Boss obviněn ze spolupráce s nacisty a obohacování na válečném průmyslu. Byl zbaven hlasovacího práva a musel zaplatit pokutu sto tisíc marek za nuceně nasazené pracovníky. Pokračovat v podnikání však mohl i nadále. Hugo Boss zemřel v roce 1948 na rozsáhlý zánět dásně a zubů. Článek „Hitlerův krejčí“ Hugo Boss se nejdříve objevil na Daipa.

  • Web: Daipa
  • Aktualizace: 9.7.2024
projít na článek

BOSS GP v zajetí chrámu rychlosti jménem Assen

V Holandsku se konal letošní sedmý a osmý závod série BOSS Series určený především starším vozům F1, GP, F3000 nebo Indy. Assen letos přivítal účastníky BOSS GP společně s DTM, tedy motoristický svátek jaký má být.

projít na článek

Boss GP odstartuje v Le Castellet již o víkendu s F1

Boss GP startuje letos ve Francii s novou koncepcí závodů a nás těší, že F1 uvidíme i v Brně, tedy F1 Race Show.

projít na článek

V Misanu byl v BOSS GP rachot i bez F1

Letošní čtvrtý závodní víkend BOSS GP přívítal okruh Marco Simoncelliho v Misanu, ve skutečnosti se díky Covidu odjely jen tři víkendy.

projít na článek

BOSS GP dovršil sezónu 2022 rekordem v Misanu

Celkem šest závodních víkendů letos absolvovali jezdci BOSS GP, kde pro letošní sezónu přibyla jedna honorovaná kategorie.

projít na článek

Paul Ricard otevřel sezónu Boss GP 2023

Na známém francouzském autodromu se rozjel kolotoč letošních závodů BOSS GP. Mezi překvapení byl nejen start bývalého brazilského jezdce F1 Pizzonii, ale také zaváděcí vůz Ferrari z roku 2008.

projít na článek