Jamese Bonda ušpinili aktivistickou politikou

Lidé se hádají, jestli je černá agentka 007 dobře nebo špatně, aniž film o ní ještě kdokoliv viděl. To je legrační. Jsou ale v tom sporu i méně legrační věci. Jeden z argumentů agentčiných zastánců zní nějak takhle: "Každý Bond žije a působí ve (fikčním) světě současnosti, nikdy to není retro. Tím pádem se hodnotové a deontické normy jeho bytí v takovém světě odvíjejí od paralely k současným normám, nikoli k těm flemingovským, nikoli k šedesátým létům, nikoli k devadesátým létům," napsal filmový kritik Radomír D. Kokeš. A šéf webu Finmag.cz Michal Kašpárek k tomu dodal: "Koho by v roce 1962 zajímal Dr. No, natočený podle společenských norem roku 1905?" Problém je ovšem tento: společenské normy, jejichž zdánlivě přirozeným výrazem je proměna machistického bílého Angličana ve feministickou černošku, ustavené nejsou. Probíhá o ně mohutný kulturní boj. Nový Bond nepřejímá dobové normy, ale bojuje za takové normy, které chce ustavit jako budoucí. To nikdy nedělal, a proto taky nikdy kontroverze podobné intenzity nebudil. Což ta věc, která může člověku na novém Bondovi vadit, i když jinak fandí černým agentkám kdykoliv a kdekoliv. Bonda prostě ušpinili aktivistickou politikou. Další prostor, kam ji zatáhli. {loadmodule mod_tags_similar,Související} Navíc je na tom nepříjemné už to, jakým automatickým způsobem zastánci té pokrokové strany předpokládají, že jejich normy jsou automaticky správné a kdo je nezastává, je rasistický buran. Dřív se revoluce dělaly zdola, a to na nich bylo sympatické. S tím se dalo jít. Dneska se revoluce dělají z mezonetů spíš než z chatrčí, z kateder víc než z poslucháren, z Hollywoodu víc než z nezávislé kultury. Tohle propojení snobství, radikální rétoriky, kulturní moci, nesnášenlivosti a přesvědčení o vlastní výlučnosti je protivné bez ohledu na to, jestli s těmi lidmi sdílíte ideály, nebo ne. Ze spousty probuzených bojovníků se stávají bytosti nerozlišitelně podobné evangelikálním televizním kazatelům. A pak už je jedno, jakou barvu má vaše kůže a jaký tvar vaše pohlaví. Převzato z autorova facebookového profilu.

projít na článek

Nový Jiří Bartoška? Jan Čenský se hodil do gala a z jeho šarmu byly dámy úplně paf

Jan Čenský se ukázal jako dokonalý gentleman, který by z fleku mohl hrát Jamese Bonda. V přesně padnoucím obleku s motýlkem totiž moderoval módní přehlídku návrhářky Natali Ruden, která v prostorách Pražského hradu představila svou novou kolekci.

projít na článek

Od Bonda k dobrému konzumentovi. Co odráží historie časopisu Playboy

Dekády radil americkým mužům, jak si zajistit dobrý sex. Teď je chce mít v jiné roli.

projít na článek

S inflací to není zase tak horké

Zdá se to být již pravidlem, že v době ekonomické recese, na kterou vlády a centrální banky reagují uvolněnou hospodářskou politikou, se začínají ve veřejnosti zvyšovat obavy z budoucí vysoké inflace.

projít na článek

TSLRCM pro KotOR II stále žije!

Knights of the Old Republic II - The Sith Lords už je nějakou chvíli ke koupi na Steamu, a také v kolekci obou dílů na DVD. Nyní, když už je hra od nynějška dostupná i na GOG.com, jehož politikou je, že koupí hry Vám hra i zůstane (k...

projít na článek

První Angličan v Japonsku. Kniha a seriál Šógun mají historický předobraz

Román Šógun Jamese Clavella, podle kterého byl nedávno natočen seriál, je jen s trochou nadsázky učebnicí japonské kultury a historie. Většina postav má svou reálnou předlohu, včetně hlavního hrdiny Johna Blackthorna. Osudy Williama Adamse možná nejsou ta

projít na článek