Maturovat na gymnáziu, nebo vystudovat střední odbornou školu? Věčné dilema.

Dnes je zkrátka jiná doba, která se výrazně liší postojem střední a mladé generace k výuce na středních školách ve srovnání s dobou před třiceti lety. Na konci 80. let a na počátku let devadesátých tomu však bylo jinak. Největší prestiži se těšily naopak střední odborné školy, především elektrotechnického, chemického, strojírenského, textilního a polygrafického zaměření. Pozadu nezůstávaly ani učňovské obory s maturitou. Lidé si kladli za cíl především alespoň základní odborné znalosti, se kterými mladý člověk vstoupí do života, aby se mohl uplatnit ve svém oboru.  V té době, především v 80. letech, také nebylo tak snadné dostat se na průmyslovou školu, zatímco na gymnázium byl uchazeč přijat téměř pokaždé, tedy jestliže zvládl přijímací zkoušky. Tehdy byla zkrátka střední odborná škola jakýmsi pomyslným vyšším stupněm přípravy studentů pro život, zatímco gymnázium se považovalo za pozdržení rozhodování, čím by dotyčný chtěl být a jakým směrem by se chtěl nadále ubírat. Mezi lidmi kolují o kvalitě studia různé desinformace Dnes je situace opačná. Lidé preferují především gymnázia v domnění, že studenty lépe připraví ke studiu na vysoké školy. Mezi lidmi také stále panuje mylný názor, že u studentů, kteří se po gymnáziu hlásí na vysoké školy technického směru, je matematika na vyšší úrovni, takříkajíc akademické, zatímco na středních odborných školách tak trochu ustupuje odborným předmětům. Společná část maturit ovšem způsobila, že studenti na odborných školách musí prokázat stejné znalosti jako ti z gymnázia. Týká se to také všeobecně vzdělávacích předmětů, které byly na odborných školách posíleny. Každá škola však tvoří svůj vlastní vzdělávací model, někde bývá více zaměřen odborně, někde naopak směrem všeobecně vzdělávacím. Otázkou totiž také je, zda příliš mnoho všeobecně vzdělávacích předmětů na odborných školách není na škodu vůči specializaci oboru, o který se jedná. Článek Maturovat na gymnáziu, nebo vystudovat střední odbornou školu? Věčné dilema. se nejdříve objevil na Skyrama.

  • Web: Skyrama
  • Aktualizace: 26.6.2024
projít na článek

Základní předpoklady pro přijetí na střední školu

Abyste mohli začít studovat na střední škole, středním odborném učilišti nebo třeba na čtyřletém gymnáziu, budete potřebovat v první řadě ukončené základní vzdělání. V České republice trvá základní vzdělání devět let, a většina středních škol je na čtyři

projít na článek

Pomůžeme vám získat a zrealizovat dotace na odborné učebny!

Vážení zákazníci, nové dotace by měly být vyhlášeny z evropských fondů nejpozději na přelomu roku 2021/2022. Tyto dotace budou až do výše 95 % a budou určeny pro základní a střední školy na odborné učebny. 

projít na článek

Hra na školu

Vážení rodiče budoucích prvňáčků, z kapacitních důvodů bylo přihlašování ukončeno. Děkujeme za pochopení. Článek Hra na školu se nejdříve objevil na .

projít na článek

Mentoring a Supervize

Vyžádaná rada I učitelé potřebují občas průvodce. Zajišťujeme Montessori pedagogům vzdělání a moderujeme předávání jejich i našich zkušeností. Konzultujeme provoz školek a škol. Pomáháme vzdělávat rodiče. Předáváme know-how v oblasti dotací. Od toho vš

projít na článek

TŘI PILÍŘE VĚČNÉ PRAVDY

Srdečně Vás zveme na setkání nad spirituálním tématem TŘI PILÍŘE VĚČNÉ PRAVDY, které se uskuteční v Ostravě-Zábřehu v Domě kultury Akord na náměstí SNP 1  a to ve čtvrtek 21. června 2012 od 19:00 hodin.

projít na článek