Současná situace na trhu s energiemi může mnoho společenství vlastníků jednotek inspirovat k revitalizaci zastaralých částí bytového domu za účelem budoucích úspor na vytápění. Ať už je ale motivace pro revitalizaci jakákoliv, je třeba postupovat obezřetně. Vyvarujete se tak nepříjemným situacím, které mohou život v celém bytovém domě naopak zhoršit. Pojďme se podívat na to, jak se do revitalizace pustit od úplného začátku až po zdárný konec. Jaký bude rozsah? Základní otázkou, kterou je třeba zodpovědět, je celkový rozsah revitalizace. Od ní se budou odvíjet potřebné finance. Odhad budoucích nákladů je důležité získat už v této fázi plánování revitalizace. Pokud máte spřáteleného projektanta, máte vyhráno. Pokud ne, můžete se zkusit obrátit na některé stavební firmy, které odhad nákladů poskytují zdarma. Plánovanou revitalizaci a způsob jejího financování je třeba schválit na schůzi členů SVJ. Právě na ní se bude odhad nákladů velmi hodit. Jednotliví členové budou určitě přístupnější schválení celého projektu, pokud bude jasné, kolik bude zhruba stát a jak bude financován. Financování a projekt Pokud je plán na schůzi schválen, je třeba připravit konkrétní projekt. Zde se vyplatí nešetřit a zaplatit si opravdu špičkového projektanta, který připraví velmi podrobnou dokumentaci, která zamezí budoucím neshodám a sporům. Důležité je také připravit podklady pro získání osvědčení energetické náročnosti budovy, tvz. PENB. Jakmile je hotový projekt, je třeba připravit finance. Nejjednodušší situace je samozřejmě ta, kdy revitalizaci financujete ze stávajících prostředků SVJ. Pokud tyto zdroje nestačí, máte v zásadě tři možnosti. S vlastníky jednotek se můžete dohodnout na mimořádném příspěvku do pokladny společenství. Je ale možné, že mnozí z vlastníků nebudou s tímto postupem souhlasit. Další možností je využít dotaci. V tomto případě je ale omezené množství projektů, na které lze dotaci uplatnit. I v případě, že se vám podaří váš návrh přizpůsobit podmínkám dotace, není jistý výsledek. Při žádosti o dotaci se může vyplatit obrátit se na odborníky. Poslední možností je úvěr získaný jménem SVJ. Ty jsou velmi často bankami či stavebními spořitelnami nabízeny za zvýhodněných podmínek a mohou tak být dobrou možností pro financování vašeho projektu. Výběrové řízení a technický dozor Posledním krokem je výběr stavební firmy, která projekt realizuje. Při výběrovém řízení buďte pečliví, reference případných zájemců důkladně prověřte. Pro hladký průběh stavby je třeba zajistit technický dozor, který dohlédne na kvalitu prováděné práce a dodržení projektu. Nejlepší je zvolit stavebního inženýra, který se na dozory specializuje a má s nimi velké množství zkušeností. Článek Na co si dát pozor při revitalizaci bytového domu? se nejdříve objevil na Spoluvlastníci.
Kompletní úprava vnějšího pláště bytového domu. Revitalizace bytového domu, Skořenice viz. Isotep s.r.o. v Rekonstrukce.
projít na článekHrubá stavba bytového domu o 11 bytových jednotkách. Hrubá stavba bytového domu s fasádou, Žamberk viz. Isotep s.r.o. v Rodinné domy a vily.
projít na článekDokončujeme kompletní rekonstrukci fasády. Rekonstrukce bytového domu v Králíkách viz. Isotep s.r.o. v Rekonstrukce.
projít na článekSnížení energetické náročnosti Stavební úpravy bytového domu v Ústí nad Orlicí, Třebovská viz. Alena Vondráková v Bytové domy.
projít na článekProvádíme zateplení obvodového pláště fasády minerální vatou, zateplovací systém Baumit. Nově bude provedeno zábradlí na balkónech s výplních z bezpečnostního skla. Dále bude provedeno nové souvrství na balkónech s PVC folií. Částečná výměna výplní otvorů
projít na článek