První počítačové hry se v socialistickém Československu vyvíjely již v 60. letech

První počítačové hry v době socialismu se objevily již na konci 60. let. Zdá se to přinejmenším podivné, ovšem lidé se dokázali bavit již v době, kdy se na našem území provozovaly mainframové počítače ve speciálně vybavených klimatizovaných sálech. Byly to podnikové výpočetní systémy většinou na zpracování mzdových listů a pro materiálně technickou základnu. Pracovali v nich programátoři a operátoři, kteří stroje obsluhovali s pomocí děrných štítků a magnetických pásek, a výkon tehdejších počítačů o velikosti šatní skříně byl tak mizivý, že by se nedal srovnávat ani se soudobým levným modelem chytrého telefonu. Programátoři ve volných chvílích vyvíjeli různé hry pro své pobavení a některé z výtvorů jsou dnes dokonce na Internetu k nalezení. Kolují na různých „retro“ webech a lze je spustit přes emulační rozhraní. Někteří možná ještě pamatují osmibitové zázraky techniky Šíření takových her v té době nebylo ovšem vůbec snadné. Programátoři se nejprve museli osobně setkat a předat si zdrojové kódy, které se musely ručně do počítače zadat, v té době neexistovala v Československu síť, že by bylo možné odesílat cokoliv formou elektronické pošty. V 80. letech se programy zaměřené na počítačové hry šířily v některých populárně naučných časopisech a cenzura v té době již výrazně opadávala ve srovnání s dobou před dvaceti lety, navíc vědeckotechnickému pokroku málokdo bránil. A počítačové hry do tohoto sektoru kupodivu zapadaly. ZX Spectrum Plus V polovině 80. let se na veřejnosti objevily první modely zahraničních počítačů, připomeňme např. výrobek ZX Spectrum, byly to osmibitové stroje, do nichž se program snímal pomocí kazetového magnetofonu. Digitální podoba dat se převáděla do analogové podoby na magnetický pásek v kazetě, kazety si lidé mezi sebou půjčovali a duplikovali a tím se programy mohly šířit. Připomeňme si např. oblíbenou hru Manic Miner, Prince of Persia, neboStar Trek. Hry byly pochopitelně (většinou) dvojrozměrné a některé z nich byly jen v černobílé verzi. Primitivnější hry měly výstup vyvedený dokonce jen na tiskárnu. Na konci 80. let se na trhu objevily první PC – Personal komputery a hry se již mohly šířit přes diskety. Jednou velmi oblíbenou hru, jejíž obdoba se hraje i v současné době, jsou arkády, hra se tehdy jmenovala Arkanoid. Článek První počítačové hry se v socialistickém Československu vyvíjely již v 60. letech se nejdříve objevil na Niklu.

  • Web: Niklu
  • Aktualizace: 2.4.2024
projít na článek

Český Krumlov po 70ti letech zažije utkání v americkém fotbale

Akcí připomínajících 70. výročí konce 2. světové války a první poválečné okamžiky je nepočítaně, ovšem ta, která se o víkendu 26. – 27. září odehraje v Českém Krumlově, patří k nejunikátnějším. Fotbalový stadion FK Slavoj Český Krumlov se stane dějištěm u

projít na článek

První Čech na turnaji EBT Masters.

Český sportovní bowling opět přepisuje historii. Lukáš Jelínek se ve svých jednadvaceti letech jako první Čech kvalifikoval na finálový turnaj EBT Masters a vybojoval skvělé třetí místo.

projít na článek

Ransomware

Trocha informací o aktuální počítačové hrozbě Ransomware. Něco o její historii a co zvolit pro ochranu svého PC.

projít na článek

Z Gamebro: Sony kupuje Firewalk Studios

Počítačové a konzolové hry v recenzích, článcích a novinkách. Zobrazit celý článek na Gamebro

projít na článek

Z Gamebro: The Division Heartland v detailních záběrech a příběhovém traileru

Počítačové a konzolové hry v recenzích, článcích a novinkách. Zobrazit celý článek na Gamebro

projít na článek