Usušme si krásu

Sušené rostliny nám slouží k dekoracibytu nebo domu. Některých sušené rostlinky nám můžou domov provonět. Je mnoho dalších způsobů, jak s rostlinkami nakládat. Není to jen sběr a způsoby sušení, ale také například lisování, barvení nebo odbarvování. Existuje mnoho druhů rostlin, které se dají využít k sušení. Podívejme se na některé z nich: Slaměnky jsou jedny z těch květin, co sušením neztrácejí barvu ani tvar a vydrží dlouho krásné. Ze zahrady si je odnášíme až tehdy, kdy se jejich květy naplno otevřou a kdy mají tu nejzářivější barvu. Jakmile začnou blednout a rozpadat se, je vše ztraceno a květy ve váze už nikdy nebudou vypadat tak dobře. Sklízet bychom je měli dopoledne, kdy se rozvíjí nová poupátka. Usušíme je co nejdříve na dobře větraném místě, zavěšené ve svazečcích květy dolů. Nikdy je nedáváme sušit na přímé slunce. Čím dříve budou kytičky usušené, tím lépe budou vypadat. Můžeme sušit celé rostlinky se stonky, ale také jen samostatné květy. Jedním z nich, který si můžeme usušit, je smilek růžový. Tato rostlina náročná na slunce, jako všechny slaměnky, pochází z Austrálie. Smilek můžeme pěstovat v záhonu s ostatními letničkami. Tvoří nízké keříky vysoké až 50 cm. Úbory mají sytě žlutý střed, který je velmi citlivý na opadávání a proto je třeba ho sklízet ještě před otevřením květů. Další rostlinkou, kterou si můžeme vybrat k sušení, je statice. Staré české odrůdy statice neboli limonky chobotnaté vynikají hustotou a bohatostí květů. Je velmi oblíbená k sušení a následnému aranžování do suchých vazeb. Můžeme je spatřit v bílé, růžové, fialové a modré barvě. Tyto letničky stříháme na konci léta a sušíme květy dolů na suchém, ale tmavém místě. Existuje ještě statice žluté barvy, ale ta není k sušení příliš vhodná. Je určena spíš k řezu. Rostlinou nenáročnou k pěstování a následnému sušení je mochyně zahradní. Původně se jednalo o užitkovou rostlinu, jelikož jejich plody, schované v oranžových květech jsou jedlé. Je krásná v sušených vazbách. Pokud ji však nechceme pěstovat trvale, musíme si dát pozor, protože je velmi těžké se jejich oddenků zbavit. Článek Usušme si krásu se nejdříve objevil na Osbaobab.

projít na článek

Kam na výlet v Moravském krasu? Uniknout vaší pozornosti nesmí propast Macocha

Máte děti školou povinné a přemýšlíte, kam je vzít na výlet, aby to bylo pro ně zábavné a poučné zároveň? Jeden nápad pro vás by tu byl. Navštivte Moravský kras, který se nachází severovýchodně od Brna a nabízí široké spektrum krasových jevů. Děti se zde

projít na článek

Svět motýlů

Poznejte nejkrásnější motýly světa na vlastní oči. Papilonia je svět, kde objevíte krásu motýlů, zázrak jejich zrození i fascinující pestrobarevný život.

projít na článek

Pampeliška – zázračná bylina pro zdraví a krásu

Objevte malý zázrak přírody s pozitivním účinkem na naše zdraví. Dozvíte se, jak pampeliška může pomoci s detoxikací těla, zlepšením trávení a podporou imunitního systému.

projít na článek

Hotel KRAS

Hotel Kras naleznete v obci Jedovnice, přímo u rybníka Olšovec, v nádherném prostředí Moravského krasu. Komfortní ubytování vhodné i pro náročnější hosty je připraveno ve 12 útulně zařízených pokojích s vlastním sociálním zařízením.

projít na článek