National Geographic

Exkluzivní měsíčník National Geographic vám přináší strhující pohledy do přírodních, technických, kulturních a etnických tajů tohoto světa.

projít na web

Video: Gazela chytře přelstí geparda i hyenu a zázračně unikne smrtelnému útoku

Kde se dva hádají, třetí dostane šanci na útěk. Gazely mívají proti gepardům šance naprosto mizivé. Podívejte se na neuvěřitelné video, které svědčí o tom, že i divoká příroda připouští výjimky.

projít na článek

Na ostří nože. Proč na sebe žirafy útočí?

Scénu z akčního filmu připomínají fotografie z africké Botswany, které ukazují, jak tvrdě dokážou mezi sebou bojovat na první pohled mírumilovné žirafy. Co nejvyšší ze všech zvířat vyprovokuje k poměřování sil?

projít na článek

Dinosauři nepřežili, kapradiny ano. Jak se rostlinám podařilo obrovské plazy por

Kapradiny obývaly Zemi od prvohor, byly tu tedy ještě dříve než dinosauři. A přežily dodnes - na rozdíl od dinosaurů. Čím jsou tyto rostliny tak výjimečné?

projít na článek

Uklidnění objetím: Tuleň zachránil vyděšenou želvu

Ukázalo, že zvířata, která jsou pod hladinou Tichého oceánu jako doma, ale vzájemně se spíše míjejí, si dokážou v případě nouze pomoci.   

projít na článek

Exkluzivně pro NG: Odvážní terejové se umějí potápět až do 15 metrů pod hladinu

Dokážou se mistrovsky potápět, na souši však přistávají pěkně neohrabaně. Jsou bezmezně milujícími rodiči, ale agresivními sousedy. Terejové bílí se vyznačují spoustou protikladů. Po dlouhá léta jsou spjatí s lidskými přímořskými kulturami a dnes se jim d

projít na článek

Jak reagují rostliny, když jim někdo ubližuje?

Američtí vědci odhalili zase o něco víc z tajemství komunikace rostlin. Naši „zelení přátelé“ sice nemají nervový systém jako lidé nebo zvířata, ale po napadení využívají něco, co se překvapivě chová velmi podobně.

projít na článek

Nejsilnější smrtící jedy mohou zachraňovat tisíce lidských životů. EXKLUZIVNĚ PRO NG

Vědci odhalují léčivý potenciál jedu. 100 000 tisíc živočichů je schopno vytvářet jed. Jediným kousnutím umí do těla nepřítele vpravit desítky, nebo dokonce stovky různých toxinů. Ty okamžitě zabíjejí, ale mohou i vyléčit dosud nevyléčitelné nemoci. Jsou

projít na článek

Jak pijí včely nektar? Jejich sosák je zblízka opravdu fascinující!

Vědce odjakživa přitahuje otázka, jakým způsobem zvířata přijímají tekutiny, když nepoužívají sklenice, brčka ani ruce. A nejtajemnější jsou pro ně v tomto ohledu včely…

projít na článek

Rodící sameček aneb Jak přicházejí na svět mořští koníčci?

Tyto fascinující ryby představují ve zvířecí říši opravdový unikát – své potomky nosí v břiše sameček a když přijde jejich čas, porodí pyšný otec až dva tisíce dětí najednou. Je to pravděpodobně jediný muž na světě, který ví, co jsou to porodní bolesti.

projít na článek

Všechno, co jsme od školy zapomněli o Modré planetě

Přestože astronomové ve vesmíru objevili už kolem padesáti planet, které se podobají Zemi, stále nenašli další místo, kde by se dařilo životu. Čím je třetí planeta sluneční soustavy tak výjimečná? A jaká jsou její nej ?  

projít na článek

Vietnam blízký a vzdálený

Vietnam v našich myslích symbolizují různé výjevy, někteří z nás si představí krásnou přírodu, nebo rýžová pole, někdo si vzpomene na válku a jiným se vybaví třeba vietnamská kuchyně. Za těmito představami však stojí země s dlouhou historií a zajímavou tr

projít na článek

Nejdelší úzkokolejný vlak na světě

Dovedete si představit, že lokomotiva a konec vlaku jedou doprava, zatímco vagóny uprostřed míří doleva? Přesně takhle to vypadalo na vysokohorské trati Albula, když Švýcaři sestavili rekordní vlakovou soupravu dlouhou téměř dva kilometry.

projít na článek

Nejdivnější věci, které jste nevěděli o paměti

Paměť může být pěkně záludná. Dokáže vyvolat vzpomínky na události před dvaceti lety do nejmenších detailů, ovšem když hledáte, kam jste si položili před chvilkou klíče, odmítá spolupracovat. Ve vyvolávání vzpomínek však dokáže být mnohem záludnější.

projít na článek

Skrytá nebezpečí oceánu: Jsou malí a nenápadní, přesto dokáží zabít člověka

Při koupání v exotických krajích se zpravidla nejvíc obáváme žraloků a jedovatých medúz. Nebezpečí však číhá i ve zdánlivě neškodných, drobných tvorech, jakými jsou plži s překrásně barevnými ulitami. Seznamte se s homolicí síťkovanou.

projít na článek

Proč se bojíme pavouků? Strach z nich máme v genech

Pavouci jsou nepříjemní téměř každému. A přestože u nás nežije žádný nebezpečný druh, bojíme se jich. Začíná to už u malých dětí, ale strachu se až příliš často nedokážou zbavit ani dospělí. Čím to?

projít na článek