Na serverech s doplňky pro Firefox, Thunderbird i SeaMonkey najdete od víkendu novou verzi českého slovníku pro kontrolu pravopisu. Český slovník pro kontrolu pravopisu v aplikacích Mozilly vychází ze standardního slovníku z Hunspellu, který vytvořil v roce 2006 společně s dalšími přispěvateli Petr Kolář, ale od té doby zůstal prakticky beze změny. Letos v březnu vydal Miroslav Pošta výrazně aktualizovanou verzi tohoto slovníku a na přelomu května a června byla jeho práce začleněná do repozitářů kancelářského balíku LibreOffice, ze kterých nyní slovníky čerpáme taky. Nová verze slovníku bude dostupná v LibreOffice 7.2, jehož vydání je plánováno na polovinu srpna. V aplikacích Mozilly si můžete nový slovník nainstalovat hned skrze následující odkazy: Aktualizovaný český slovník pro FirefoxAktualizovaný český slovník pro ThunderbirdAktualizovaný český slovník pro SeaMonkey Pokud už máte nainstalovanou dosavadní verzi slovníku, nová se vám aktualizuje automaticky. Proč není slovník přímo v aplikacích? Technicky začlenit český slovník do české verze aplikací nic nebránilo, problém je v licenci. Původní slovník vydal Petr Kolář pod silně copyleftovou (virální) licencí GNU GPL, která nedovolujte začlenění do aplikací Mozilly, které jsou vydávané pod volnější licencí MPL. Na české Wikipedii je to pěkně shrnuto: Na rozdíl od GPL není MPL „virální“ program pod MPL lze kombinovat s nesvobodným softwarem, pouze převzatá část musí nadále splňovat podmínky MPL. Třeba při začlenění cizí tvorby uveřejněné pod GPL je nutno uvolnit pod GPL celý program.Mozilla Public License – Wikipedie Vedle slovníku pod GPL vzniká nový slovník pod naprosto volnou licencí CC0. Jeho hlavním správcem je Stanislav Horáček. Na webu ceskeslovniky.cz najdete podrobnosti o tomto experimentálním projektu, včetně odkazů pro stažení experimentálních slovníků pro aplikace Mozilly.
Může za tím být i fakt, že demonstranti z Václavského náměstí se chystají jít k volbám – a ANO to ví
Pravidla českého pravopisu jsou proslulá svou složitostí. Mezi tvrdé oříšky patří také používání předpon S a Z. Hlavním problémem totiž je, že je stačí prohodit a význam některých slov se změní. Kdy se píšou a na co si dát pozor?
projít na článek0“Už se diskutuje o tom, jak by se z ledu dalo potenciální bohatství dobývat. = Už se diskutuje o tom, jak by se dal led dále využívat. slovo v článku: https://docs.google.com/document/d/1umI7_7clLoufESqwIUFnOeN4P80GsBP-UwwzbfX1czg/edit?usp=sharing Slovo
projít na článekV rámci partnerství a spolupráce s AUTO KELLY jsme pro Vás připravili kontrolu a testování autobateiií a kontrolu vozu před zimou. Akční cena 99,-Kč PLATNOST 7.11. 4.12.2016 stav akumulátoru profesionálním testerem vizuální kontrola brzdové soustavy
projít na článek0= pěchováním vtěsnaný, těsně vedle sebe umístěný, hustě vměstnaný = “Lidé se napěchovali do malého prostoru” = Lidé se umístili do malého prostoru = “Peněženka napěchovaná bankovkami” peněženka naplněná penězmi = “Kalendář napěchovaný různými předměty…
projít na článek