Stěží bychom hledali lepší popis chování úředníků finančních úřadů (bohužel !), než text, který uvedl Sir James Fitzjames Stephen v roce 1883 ve své knize History of the Criminal Law of England (Vol. 1, s. 442): It is far pleasanter to sit comfortably in the shade rubbing red pepper into a poor devils eyes than to go about in the sun hunting up evidence. Pro širší kontext je dobré uvést delší pasáž této knihy: Během diskusí o indickém trestním řádu v roce 1872 byla učiněna některá pozorování ohledně důvodů, které občas vedou domorodé policisty k mučení vězňů. Zkušený civilní důstojník poznamenal: „Je v tom spousta lenosti. Je daleko „příjemnější sedět pohodlně ve stínu a vtírat červenou papriku do chudákových očí, než chodit na slunci a hledat důkazy. “ Byl to pro mě nový pohled, ale nepochybuji o jeho pravdě. Myslím, že se tomu skutečně velmi často podobá (bohužel!) chování úředníků finančních úřadů, kteří místo aby pracně hledali důkazy o podstatných skutkových otázkách, raději sedí v pohodlí svých kanceláří a říkají (nebo často jen píší) nebohému daňovému poplatníkovi tvé argumenty a důkazy mne stále ještě dostatečně nepřesvědčili, hledej dál, nebo tě doměřím!
Túje patří u nás k velmi často používaným jehličnanům, protože rychle rostou a zůstávají pořád zelené. Rostou na slunci i ve stínu. Velmi často se využívají k výsadbě živého plotu. Dorůstají až do výšky 20 metrů a jsou odolné vůči mrazu.
projít na článekPublikován třetí díl cyklu Boj o českou korunu. The post Zikmund Lucemburský – císař ve stínu husitů appeared first on husitstvi.cz.
projít na článekDýně hokaido na rozdíl od klasické české dýně nenarůstá do gigantických rozměrů, mívá v průměru okolo 10–30 centimetrů, a tak je její zpracování mnohem příjemnější. Dýně hokaido má oranžovou, někdy zelenou nebo žíhanou barvu, příjemně aromatickou dužninu,
projít na článekLedový salát s marinovanou červenou řepou, čerstvým kozím sýrem a vlašskými ořechy.
projít na článekZázvor je koření, které se získává z oddenků stejnojmenné rostliny, tedy zázvoru lékařského. Podle metody zpracování má buď bílou, nebo černou barvu. Černý zázvor je neloupaný, pouze na slunci vysušený, bez předchozího spaření. Oproti bílému má aromatičtě
projít na článek