Píšeme o serverech, sítích a počítačové bezpečnosti. Články, zprávičky, komentáře, fórum.
GCC 15 už bez Intel Xeon Phi, KDE s lépe vypadajícími KDE aplikacemi v GNOME, PipeWire 1.2 a asynchronní zpracování či podpora Snapu, Wine 9.9 s lepší podporou ARM a bez zastaralých částí WineD3D.
Projekt UBports chystá nový mobilní webový prohlížeč s lepší podporou multimédií. Společnost Red Hat se zapojí do vývoje rozsáhlých jazykových modelů (LLM). Kdysi populární hudební přehrávač Winamp otevře zdrojový kód.
Google opravuje zraniteľnosti v Chrome, kyberšpionáž ohrozuje diplomatické misie, Mirai botnet sa rozširuje, útok Spectre má svojho nástupcu, niekoľko bitcoinov sa stratilo v Indii a Android posiluje bezpečnosť.
Cython je AOT překladač Pythonu, který nově podporuje jak původní syntaxi nástrojů Cython/Pyrex, tak i zápis s dekorátory a typovými informacemi kompatibilní s Pythonem. Právě touto problematikou se budeme zabývat.
Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes si zajamujeme online, vyzkoušíme prohlížeč postavený na Firefoxu, uděláme si pořádek v záložkách a přehrajeme si hudbu ze služby TIDAL.
V jednom ze svých projektů jsem se věnoval počítači Commodore 64, který je jedním z nejslavnějších a nejprodávanějších osmibitů na světě. Vynechal jsem ovšem disketovou mechaniku, kterou jsem tehdy ještě neměl v ruce.
Tento článek pojednává o knihovně nlohmann/json, která přináší formát JSON do C++. Formát JSON je textový formát pro zápis dat. Díky tomu může sloužit pro přenos dat mezi komponentami bez ohledu na technologii.
Součástí odborných textů běžně bývají ukázky programového kódu či konfiguračních souborů. Nejčastěji bývají sázeny neproporcionálním písmem, ale jsou i jiné možnosti. Pojďme se podívat, co v této oblasti nabízí LaTeX.
Na články o AOT překladačích (mypyc a Cython) i o JIT překladačích (Numba) dnes navážeme a celé téma dokončíme. Popíšeme si totiž některé možnosti nabízené AOT překladačem nazvaným Nuitka.
Novější Radeony i na platformě RISC-V, nadále bez upstream ovladače platformy Steam Deck, mizí dva zastaralé ovladače, AMD pracuje na Zen 5 v rámci Perf Tools.