Nepláče, nestěžuje si, nekritizuje, tak je v pohodě. Zaznamenala jsem to u některých svých klientek a znám to důvěrně i já sama. Vypadá to navenek hezky, ale uvnitř to dost bolí. Můžeš do toho jednoduše spadnout v dětství, když je situace v rodině taková, že už další problémy neunese. Cítíš, že si nemůžeš dovolit sdílet, co se v tobě děje. Už jako malé dítě máš snahu naopak pomoci svým rodičům – minimálně tím, že neděláš problémy, často tak, že se sama snažíš být podporou rodičů. Všechna ta bolest však v tobě zůstává a ty ji neumíš ventilovat a projevovat ven. Nikdo netuší, jak ti je a ty si připadáš úplně sama. Když už s někým sdílíš, jak mizerně ti je, tak ti to obvykle ani nevěří, protože navenek jsi v pohodě. Navíc, když vypadáš tak v pohodě, okolí vycítí, že toho na tebe může hodit ještě více. Mohou na tebe házet své starosti. Mohou na tebe obracet svůj hněv a obviňovat tě z čehokoliv, co na někoho jiného tak dobře hodit nejde. Proč? Protože v jejich očích jsi silná a uneseš to. Nebo je to až podezřelé, že jsi v pohodě, že jsi určitě viník dané situace. Týká se tě to? Už toho máš plné zuby a říkáš si, že tu tíhu už dál nést nechceš? Jak z toho ven? 1) Uvědom si, že vše, co se děje, tě má posílit. Pokud cítíš, že to už chceš jinak, můžeš situaci změnit. 2) Dovol si cítit své emoce, prožít je a přijmout. Hledej a testuj postupně drobné situace, kde si můžeš dovolit být zranitelná (ukázat svou bolest). 3) Najdi si osoby, kterým se můžeš otevřít, které tě dokáží pochopit, obejmout, podpořit. Pokud tvrdíš, že nikoho takového nemáš, tak si to jen blokuješ. Mohou to být přátelé nebo i placené služby (já kombinuji obojí). 4) Najdi si osoby, které ti mohou pomoci s konkrétními věcmi. Říkej si o pomoc. Neomlouvej se, nezdůvodňuj. Prostě jen zkoušej říkat, že s něčím konkrétním potřebuješ pomoct. Někdy to vyjde. Někdy ne. Buď vděčná za jakoukoliv pomoc a bude jí přibývat. Opět můžeš kombinovat placenou pomoc a pomoc přátel. 5) Nastav si laskavé hranice. O tom detailně mluvím v samostatném videu. Laskavé hranice umožní odpinkávat to, co není tvoje, aniž bys na druhé musela být agresivní Skrz syndrom silné ženy se můžeš stát skutečně silnou ženou. Nevíš jak na to? Ráda ti pomohu uvidět cestu. Jak se zbavit sabotérských myšlenek Osobní podpora ← Proč to nefunguje, když na sobě makám Článek Syndrom silné ženy se nejdříve objevil na Hanka Holá.
Karlos Vémola si svoje ženy neomylně vybírá z řad vnadných blondýnek. Jeho součastná manželka Lela je dokonalejší kopií ženy, se kterou žil v Anglii. Však se také Karlos Vémola svěřil, že divy podobné Pamele Anderson jsou jeho koníčkem.
Dokumentární snímek „Normální autistický film“ se zaměřením na Aspergerův syndrom měla naše třída 3.E příležitost vidět v rámci festivalu Jeden svět. Setkání se odehrálo za účelem vzdělat studenty o autismu, ke kterému se ne vždy přistupuje správně.
projít na článekStep začátečníci Soutěžní step Step hobby Technika stepu Taneční a pohybová průprava Semináře s hostujícím lektorem Cvičení pro ženy
projít na článekRekordní zastoupení měla VŠB-TUO na mezinárodní konferenci NANOCON zaměřené na výzkum nanomateriálů, jejíž 15. ročník se uskutečnil v Brně ve dnech 18. až 20. října.
projít na článek