Kdo se bojí, nesmí do lesa. Toto staré přísloví je dnes dávnou historií. Třeba že vás při houbaření překvapí mohutná bachyně, jen opravdu zřídka má toto setkání fatální následky. I přesto, že se populace vzácných a původních druhů vyskytuje stále častěji, určitě není důvod k obavám. Tento článek však nebude o nebezpečí těchto druhů, ale o znovu připomenutí některých z nich. Medvěd hnědý Tato největší evropská šelma se u nás běžně vyskytovala asi do 18.století. Na úkor nadměrného lovu člověkem, vyhynula tato šelma velice rychle. Občas se vyskytuje na východní Moravě v pohoří Beskyd a Javorníků. Vlk obecný Podobně jako u medvěda i o osudu vlčí populace rozhodl v mezidobí sedmnáctého až dvacátého století člověk. Vlci se však v devadesátých letech minulého století opět vrátili a sem tam se i dnes objeví fotografie z fotopastí, na kterých byl vlk spatřen. V roce 2016 byla dokonce na území Krušných hor vyfotografována menší smečka. Los evropský Toto obrovské a mohutné zvíře obývalo nejhojněji české území pravděpodobně v období středověku. Ač není známá příčina jeho kolísavého úbytku a návratnosti, v posledních deseti letech bylo zaznamenáno více důkazu o jeho výskytu (nejvíce v Jižních Čechách a na Olomoucku). Mlok skvrnitý Že si pamatuje mloka téměř na každém kroku po každém vytrvalejším dešti? V nedávné minulosti tento hojně se vyskytující druh obojživelníka dnes chrání Brněnská konvence a je zaražen mezi přísně chráněné živočichy. Příčinou jeho náhlého úbytku je opět člověk. Znečišťováním životního prostředí jsme tak přišli o jedno z nejpozoruhodnějších zvířat u nás. Výr velký Za zmínku rozhodně stojí i tento pták. Obrovská a mohutná sova, která se také stala obětí lidského pronásledování a její populace v 19.století klesla do kritických počtů. Výr se však stal za první republiky chráněným druhem a jeho populace do dnes stoupá. Pomoci můžete i vy Výskytu a vrácením těchto druhů zvířat do našich lesů, kopců a luk, může napomoci každý. Stačí mít úctu k přírodě a vážit si všeho živého, co je kolem nás. Jsou i různá sdružení na podporu kriticky ohrožených druhů zvířat a do jejich programů se může zapojit kdokoli. Článek Zapomenutá zvířata na našem území se nejdříve objevil na Tosauer.
Blanka Kavánová: Slovanské ostruhy na území Československa, Praha 1976. Studie předkládá soubor sídlištních nálezů a hrobových celků se slovanskými ostruhami na našem území. Na základě vyhodnocení autorka nabízí typologické dělení ostruh do jednotlivýc
projít na článekPrvní zmínka o konzumaci šneků na našem území byla již v 16. století. Později se z tohoto pokrmu stalo tradiční postní jídlo v době oběda Štědrého dne. Nejprve to bylo jídlo typické spíše pro chudinu. Postupem času se tento pokrm přesunul z chudých vrstev
projít na článekPopis: Relaxace, kreativita, inspirace Autor: Grada Verze: česká Vydavatel: Grada The post Podivuhodná zvířata appeared first on Artedit.
projít na článekKapr je hlavní vysazovanou rybou, ale jsou zde i jiné druhy ryb, které si zaslouží pozornost. Jednou z těchto ryb je ostroretka stěhovavá. Na našem území se vyskytovala jako původní druh v povodí Dunaje. O vysazování do Ohře přinášíme aktualitu.
Po roce opět v Rudolfově Galerii Pražského hradu proběhl za podpory Biovety kongres Veterinární medicína pro praxi 2019 – Malá zvířata.