Kurzy měn na Kurzymen247.cz

Aktuální kurzy měn s grafy a měnovou kalkulačkou. Získejte přehled o měnových kurzech koruny v současnosti i historii.

projít na web

Jihokorejský won

Oficiální měna Jižní Koreji funguje od roku 1962, to znamená pár let po rozdělení Korejského poloostrova. Bankovky jsou v rozmezí 1000 až 50000 wonů.

projít na článek

Kanadský dolar

Druhá největší země světa svůj dolar používá již od roku 1871, kdy se zákonem vyhlásila povinnost používat jej ve všech provinciích. Používá stejně jako známější americký dolar desítkovou soustavu.

projít na článek

Litas

Litas je zakonné platidlo pobaltského státu Litvy. Během období Sovětského svazu se v zemi platilo rublem. Litva je v systému ERM II, což je předstupeň eurozóny, eurem by se platit mělo do roku 2013.

projít na článek

Lat

Lat je oficiální měnou pobalstského státu Lotyšsko. Lotyšský lat má stejnou historii jako sousední litevský lat. Během nadvlády Ruska se v zemi platilo rublem, nyní se Lotyšsko připravuje na přijetí eura.

projít na článek

Forint

Forint je měnou Maďarska od roku 1946. Nejnižší používanou mincí je 5 forintů. Název je odvozen od italského města Florencie, kde se ve 13. století razily mince fiorino d´oro.

projít na článek

Ringgit

Ringgit je oficiální měna Malajsie. Ringgit je v malajštině slovním ekvivalentem pro dolar. Měna používá decimální soustavu, kde má nejvyšší bankovka hodnotu 100.

projít na článek

Mexické peso

Peso je měnová jednotka používaná v bývalých španělských koloniích. Vedle toho se platilo escudem či realem, přičemž 1 escudo = 2 pesos = 16 realů. Od roku 1861 je mexické peso v desítkové soustavě.

projít na článek

Norská koruna

Norská koruna se používá v Norsku a na Špicberkách. Název koruna je společný pro všechny skandinávské státy kromě Finska. Jedna setina norské koruny se jmenuje ore.

projít na článek

Polský zlotý

Za druhé polské republiky (1918 – 1939) Poláci vybírali z názvů lech, pol a zlotý, který byl smysluplně zvolen podle polské historie. Jeden zlotý se dělí na 100 grošů.

projít na článek

Rumunský leu

Název leu vychází z názvu šelmy lev a dělí se na sto bani. V roce 2005 Rumunsko provedlo měnovou reformu, kdy starý leu nahradil nový leu, což je oficiální název měny.

projít na článek

Ruský rubl

V roce 1998 Rusko provedlo měnovou reformu, kdy se z 1000 starých rublů stal 1 rubl nový. Rubl jako oficiální platidlo fungovalo i za carského Ruska a Sovětského svazu.

projít na článek

Singapurský dolar

Singapurský dolar je zákonným platidlem Singapuru a Bruneje. V Singapuru je oficiálním jazykem malajština, a tak místní používají spíše ekvivalentní výraz ringgit.

projít na článek

Švýcarský frank

Švýcarským frankem se rovněž platí v italské enklávě na švýcarském území Campione d'italia. Název frank mají Švýcaři stejný jako několik měn v Africe a ostrovů v Tichém oceánu.

projít na článek

Bath

Bath je zákonným platidlem v Thajsku. V oběhu je od roku 1928, kdy nahradil doposud používaný tical. Na přední straně všech bankovek je vyobrazen současný thajský král Bhumiphal Adulyadej.

projít na článek

Turecká lira

Turecká lira se kromě země původu používá i v Severokyperské turecké republice, která ale není celosvětově uznaným státem. Od vyhlášení republiky v roce 1923 je na každé bankovce zakladatel moderního Turecka Atatürk.

projít na článek